image

PeyamaKurd - İngiltere'ye bir dizi ziyarette bulunan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Londra’da İngiltere Silahlı Kuvvetleri Bakanı James Heappey ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, İngiltere'nin Bağdat Büyükelçisi Stephen Hickey’in de hazır bulunurken taraflar terör örgütü IŞİD’le mücadelede son durum ve IŞİD’in Irak’ın istikrarına yönelik tehdidi görüştü.

İngiltere Silahlı Kuvvetleri Bakanı James Heappey, terör örgütü IŞİD’le mücadele için uluslararası toplumun Kürdistan Bölgesi ve Irak’a desteğinin gerekli olduğuna vurgu yaparak, ülkesine ait güçlerin Uluslararası Koalisyon çerçevesinde IŞİD’le mücadeleye devam edeceğini dile getirdi.

Bakan Heappey, terörle mücadelede ülkesinin Kürdistan Bölgesi ve Irak’a desteğini vurgulayarak, IŞİD’in yenilmesinde Peşmerge ve Kürdistan Bölgesi’nin rolünden övgüyle söz etti.

Görüşmede Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ise, terörle mücadelede Kürdistan Bölgesi ve Irak’a desteğinden ötürü İngiltere’ye teşekkür ederek, İngiliz askeri danışmanların Peşmerge’ye desteğinin önemine dikkat çekti.

Ayrıca taraflar, Peşmerge ile Irak güçleri arasındaki koordinasyon, Peşmerge Bakanlığı’ndaki reform süreci ve Irak ve bölgenin güvenlik durumu da ele alındı.