image

PeyamaKurd - İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Mark Bryson-Richardson ve beraberindeki heyet, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edildi.

İngiliz büyükelçiye yeni görevinde başarılar dileyen Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, yapılan görüşmede Kürdistan Bölgesi’nin görevinde başarılı olması için kendisine tüm desteği vereceğini dile getirdi.

Tarafların başkent Erbil'de gerçekleştirdiği görüşmede, İngiltere ile Kürdistan Bölgesi ve Irak arasındaki ilişkiler, karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesinin yanı sıra Irak’ta ekim ayında yapılacak seçimler, güvenlik, IŞİD ve terör saldırıları, Uluslararası Koalisyon’un Irak’ta IŞİD’e karşı görevi, Peşmerge ile Irak güçleri arasındaki koordinasyon, Kovid-19 salgınındaki son gelişmeler ve salgınla mücadele süreci masaya yatırıldı.

Taraflar görüşmede, Kürdistan Bölgesi ile İngiltere arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik karşılıklı istek dile getirilerek, özel sektördeki yatırım imkanları da konuşuldu.

Öte yandan görüşmede ABD-Irak Stratejik Diyaloğu, Kürdistan Bölgesi’nin komşu ülkelerle ilişkileri, bölgesel gelişmeler ve Suriye krizi de ele alındı.