image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un önerisi ile başkent Erbil'de bulunan Fransa Senatosu Dış İlişkiler, Savunma ve Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Senatör Christian Cambon ve beraberindeki heyet, Kürdistan Bölgesi Neçirvan Barzani tarafından kabul edildi.

Tarafların gerçekleştirdiği görüşmede Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü, Irak ve Suriye’de terör örgütü IŞİD’le mücadele ve Irak’taki siyasi gelişmeler alındı.

Macron'un Irak ve bölge barışına dair rolüne vurgu!

Neçirvan Barzani görüşmede, askeri, siyasi ve insani yardımlarından dolayı Fransa’ya teşekkür ederek, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Irak ve bölgede barışın sağlanması konusundaki rolüne vurgu yaptı.

Neçirvan Barzani, Fransa’nın Kürdistan Bölgesi ve Irak’a yönelik desteğinin sürdürülmesinin önemine değinerek, Irak’ta barış ve siyasi istikrarın sağlanmasının Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümüne bağlı olduğunu kaydetti.

Fransız heyet, Macron'un mesajını iletti!

Görüşmede Fransız Senatör Christian Cambon ise, Neçirvan Barzani’ye Macron’un selamlarını ileterek, ülkesinin Kürdistan Bölgesi ve Irak’a destek vermeye devam edeceğini belirtti.

Öte yandan taraflar, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin komşu ülkelerle ilişkileri ve Kürdistan Bölgesi’ndeki bileşenlerin durumuyla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.