image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, 11 Mart 1970’te Kürdistan ile Irak arasında imzalanan anlaşmanın 52’nci yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Neçirvan Barzani mesajında, Mele Mustafa Barzani liderliğindeki Eylül Devrimi ile dönemin Irak hükumeti arasında 1970’te imzalanan 11 Mart anlaşmasının Kürdistan özgürlük mücadelesinin çağdaş tarihinin en önemli kazanımı olduğunu belirtti.

11 Mart Anlaşması’nın, Kürdistan halkının özgürlük mücadelesinin çağdaş tarihinde en önemli kilometre taşı olduğunu ifade eden Neçirvan Barzani, Irak hükümetinin daha sonra anlaşmadan pişmanlık duyduğunu ancak Kürdistan halkının davasınının uluslararası düzeyde tanındığını ve ardından büyük ayaklanma ile Kürdistan'ın anayasal statüsünün kurulmasına zemin hazırladığını belirtti.

Neçirvan Barzani mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Dönemin Irak hükümeti anlaşmaya saygı duymuş olsaydı, bugün ülkenin ve yeni nesillerin geleceği korunacak ve Irak tamamen istikrarlı ve müreffeh bir ülke olacaktı. Bugün de hepimiz Irak'taki bu durumdan ders çıkarmalı, federalizmi ve tüm Iraklı bileşenlerinin anayasal haklarını koruyarak torunlarımıza daha iyi bir gelecek sağlamalıyız.”