image

PeyamaKurd - Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani, Fransa’nın yeni Erbil Başkonsolosu Olivier Decottignies ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başkan Barzani görüşmede, Fransa ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Kürdistan Bölgesi’ne olan desteğine övgüde bulunarak, Kürdistan halkının Fransa’nın dostluğu ve desteğinin farkında olduğunu ve saygı duyduğunu dile getirdi.

Kürdistan’daki yeni görevinden dolayı Olivier Decottignies’i kutlayarak başarılar dileyen Barzani, Fransa ile ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini belirtti.

Emmanuel Macron’un Erbil ile Bağdat arasında müzakerelerin başlaması ve ilişkilerin normalleşmesi ile bazı sorunların çözülmesindeki rolüne vurgu yapan Başkan Barzani, Fransa’nın Suriye’deki Kürt siyasi taraflar arasındaki çelişkilerin çözülmesi için gösterdiği çabalara destek verdiğini vurguladı.

Yapılan görüşmede taraflar, Irak’ın siyasi, güvenlik ve ekonomik durumuna değinerek, özellikle tartışmalı bölgelerde olmak üzere güvenlik ve istikrarın korunması için Kürdistan Bölgesi ve Bağdat hükümeti arasındaki koordinasyon ve dayanışmanın önemine değindi.