image

PeyamaKurd - Lübnan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın dün Başkan Mesud Barzani ve Peşmerge hakkında sarf ettiği sözlerine ilişkin açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, bu sözlerin siyasi nezaketten uzak ve uygunsuz olduğunu dile getirdi. 

Neçirvan Barzani açıklamasında, Başkan Barzani’nin hayatını zulme karşı mücadeleye ve barışa adadığını ifade etti. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Lübnan Hizbullah lideri sayın Hasan Nasrallah, yaptığı bir konuşmasında siyasi nezaketten uzak bir şekilde, Başkan Mesud Barzani ve Peşmerge Güçleri’nin kahramanlığı ile ödediği bedeller hakkında uygunsuz ifadeler kullanmıştır. Sayın Nasrallah’ın Başkan Barzani’nin tarihini, diktatörlüğe karşı verdiği mücadeleyi ve IŞİD savaşındaki rolünü hesaba katmadan konuşup Kürdistan halkının hislerini yaralamasını esefle karşılıyoruz. 

“O, ömrünü zulme karşı durarak halkını özgürlüğüne adadı” 

Başkan Barzani, ömrünü zulümlere karşı durarak halkının özgürlüğüne adadı. IŞİD savaşında da Peşmerge Güçleri’nin Genel Komutanı olarak diğer Peşmergelerle ön cephelerde kahramanca bir rol üstlendi. Bütün Kürt halkı ve çok sayıda dünya lideri Başkan Barzani ile Peşmerge Güçleri’nin cesaretine şahitlik etmiştir. 

Kürdistan halkı dostları tarafından verilen destekleri unutmamıştır. IŞİD savaşından da Kürdistan Bölgesi’ne destek veren herkese teşekkür ediyor saygı ile bu destekleri unutmadığımızı belirtmek istiyoruz. 

Nerdeyse bir asırdır, Kürt halkı ve Peşmerge en büyük ve en korkunç kıyım saldırılarına karşı mücadele veriyor. IŞİD savaşında da Kürdistan Bölgesi’ni korudular ve Irak’ın birçok bölgesini kurtarma operasyonuna katılarak ve korumuştur. Bölgenin içinden geçtiği bu dönemde herkesin istikrar ve huzurun sağlanması için çalışması gerekiyor."