image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, terör örgütü IŞİD mensuplarının Kerkük’te Peşmerge Güçleri’ne saldırmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Neçirvan Barzani yazılı açıklamasında, “Dün gece sularında terör örgütü IŞİD milisleri Kerkük’ün Pirde ilçesine bağlı Kayabaşı köyünde bulunan Peşmerge Güçleri’nin cephesine saldırı düzenledi. Saldırı sonucu kahramanca mücadele eden 3 Peşmerge hayatını kaybederek şehit oldu. Şehit Peşmergelerin ailelerine başsağlığı yaralılara da acil şifalar diliyorum” dedi.

Terör örgütü IŞİD’in tartışmalı bölgelerdeki güvenlik zafiyetinden yararlanıp güçlendiği yönündeki tehlikeyi Federal Irak Hükümeti ile IŞİD’e karşı Uluslararası Koalisyon Güçleri’ne bildirdiklerini anımsatan Barzani, Irak Parlamentosu ve Koalisyon’a çağrıda bulunarak şu ifadelere yer verdi:

“Buradan bir kez daha Irak Hükümeti ve Parlamentosu ile IŞİD’e karşı Uluslararası Koalisyon Güçleri’nden tartışmalı bölgelerde Peşmerge Güçleri’yle Irak Ordusundan oluşan ortak bir gücün kurulması için acilen çalışmaların başlatılmasını talep ediyoruz. Böylelikle söz konusu bölge IŞİD teröristlerinin bir koridoru olarak kullanılmaz. Çünkü bu durum Kürdistan Bölgesi ve bütün Irak için büyük bir tehlike arz ediyor. Aynı zamanda hem bölgenin hem de dünyanın güvenliğini tehdit etmektedir. Bu kapsamda Kürdistan Bölgesi ivedilikle bu ortaklık ve koordinasyonun sağlanması için gereken her türlü adımı atmaya hazır.”