image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Erbil’de meydana gelen saldırıya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) çağrıda bulundu.

BMGK’yi bu saldırıyla ilgili tehdidi ciddiye almaları çağrısında bulunan Neçirvan Barzani, “Irak hükümetini, anayasayı ve özellikle 140. Maddeyi uygulamaya teşvik ederek Kürdistan Bölgesi halkına yönelik tehditleri ortadan kaldırmaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

Neçirvan Barzani yaptığı açıklamada saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirterek şu ifadelere yer verdi:

 “Dün akşam düzenlenen terör saldırısında Erbil’e füze atılarak, bir kişinin hayatını kaybetmesine, aralarında Amerikalıların da bulunduğu 9 kişinin yaralanmasına sebep olunmuştur. Bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Hayatını kaybeden kişinin ailesine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

“Koalisyon, Kürdistan Bölgesi ile işbirliğini bir an önce devreye koymalı”

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak Başbakanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı ile Irak’taki Koalisyon Güçleri Komutanlığı’nın, Kürdistan Bölgesi ile işbirliği mekanizmasını bir an önce devreye koymaları gerektiğini dile getirerek, “Koalisyon’un o bölgedeki katılımıyla Asayiş ve Peşmerge Güçleri’nin Irak ordusu ve kurumlarıyla işbirliği geliştirmesi için birlikte çalışılmasını talep ediyorum” çağrısında bulundu.

Öte yandan Neçirvan Barzani Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’ye de seslenerek şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Irak Başbakanı’ndan, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile federal hükümet arasında acilen ortak bir komisyon kurup, en kısa sürede saldırganları ortaya çıkararak yasal ceza almalarını sağlamasını talep ediyorum.”