image

PeyamaKurd - ABD’nin Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge güçlerine destek olmasından ötürü teşekkür eden Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, IŞİD’in tüm insanlık için bir tehdit olduğunu ve uluslararası toplumun IŞİD’in yeniden harekete geçme tehlikesi konusuna ciddiyetle eğilmesi gerektiğini dile getirdi. 

ABD Kongresi Üyesi Ralph Abraham ve beraberindeki heyeti kabul eden Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin 1991’den sonra muhalif partilerin geldiği bir yer olduğunu, şimdi ise terörden kaçan mağdurların sığınağı haline geldiğini kaydetti. 

Görüşmede Kürdistan Başkanı, başlarına musibet gelenlere ev sahipliği yapması açısından Kürdistan Bölgesi’nin güçlü bir konumunun olduğunu kaydetti. 

"IŞİD'in yeniden harekete geçme tehlikesi var"

Ayrıca görüşmede Kürdistan Bölgesi’nin dini ve etnik ayrım yapmaksızın tüm sığınmacılara destek olduğunun kaydedildiği belirtilerek, Kürdistan’daki birlikte yaşama kültürü, IŞİD’in yeniden harekete geçme tehlikesi, Peşmerge’ye desteğin devam etmesi konuları değerlendirildi. 

Diğer taraftan ABD’nin Kürdistan Bölgesi’ne farklı alanlarda destek olmayı sürdüreceğinin kaydedildiği görüşmede, ABD ve Kürdistan Bölgesi halkları arasındaki güçlü dostluk ilişkileri ele alındı.