image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de bulunan aralarında Dışişleri Bakan Yardımcısı Joey Hood başkanlığındaki ABD heyeti ile Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edildi.

Yapılan görüşmede ABD'li üst düzey heyet, Rojava’da Kürt taraflar arasındaki diyaloğun önemine dikkat çekti.

IŞİD tehdidi ve koalisyonun faaliyetlerine dikkat çekildi

ABD Dışişleri Bakanı'nın Yakındoğu İşleri'nden Sorumlu Yardımcısı Joey Hood, Suriye Özel Temsilcisi Vekili Aimi Katrona ve Ulusal Güvenlik Konseyi Suriye ve Irak İşleri Sorumlusu Zahra Bell’in olduğu üst düzey ABD heyeti, Neçirvan Barzani ile Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin ABD ile ilişkileri, bölgedeki durum, Erbil-Bağdat ilişkileri, Irak’ta Ekim ayında yapılacak genel seçimler, artan IŞİD tehdidi ve uluslararası koalisyonun Irak’taki görevleri gibi konuları masaya yatırdı.

Üst düzey heyetin ziyareti ile ilgili Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, terör örgütü IŞİD’in Irak ve bölgenin güvenliğine tehdit olmaya devam ettiği, terörle mücadelenin sürmesi gerektiği ve IŞİD’in tamamen ortadan kaldırılabilmesi için Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin hala uluslararası koalisyonun desteğine ihtiyacı olduğuna değinildi.

Rojava’daki Kürt taraflar arasındaki diyaloğa vurgu

Görüşmelerde Neçirvan Barzani ve ABD'li heyet, Peşmerge, Irak ordusu ve koalisyon güçleri arasındaki koordinasyonun devam etmesi konusunda hem fikir olduklarını ifade etti.

Suriye’de yaşanan son gelişmelere de değinen ABD'li heyet, ABD’nin terör ve radikalizmle mücadelede bölgedeki müttefiklerine destek vermeye devam edeceğini kaydetti.

Öte yandan Rojava’daki Kürt taraflar arasındaki diyalog görüşmelerini önemli bulduklarını kaydeden heyet, tarafların kendi aralarında sorunlarını çözerek bir anlaşmaya varmalarını ümit ettiklerini vurguladı.