image

PeyamaKurd - Kürdistan’da yeni hükümet kabinesini kurmakla görevlendirilen Mesrur Barzani, 30 Haziran’dan önce kabine çalışmalarını tamamlamak istediklerini belirtirken, Kerkük sorununun bütün taraflar için önemli olduğunu belirtti.

Mesrur Barzani, Süleymaniye’de Kürdistan Yurtseverler Birliği’yle (KYB) yaptıkları görüşme sonrası Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (KSDP) Genel Sekreteri Muhammed Haci Mahmud’la görüşerek, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

KSDP’ye kabinede Şehit ve Enfal Bakanlığı’nın verileceğini kaydeden Mesrur Barzani, “Parlamento tatile girmeden yeni hükümet kabinesini tamamlamayı umuyoruz” diyerek, “Bir engel çıkması halinde Parlamento’yla görüşüp olağanüstü bir oturum düzenlemesini ya da görev süresini uzatmasını isteyeceğiz. Ancak 30 Haziran’dan önce kabineyi tamamlamayı umuyoruz” ifadesini kullandı.

Mesrur Barzani, KYB’yle Kerkük Valiliği konusunun kabine kurma çalışmaları kapsamında ele alınıp alınmayacağı sorusuna ise şu yanıtı verdi, “KYB’den Kerkük konusunu kabineye bağlayacak bir şey duymadık. Görevimiz hükümeti kurmaktır. Kerkük ve Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan diğer bölgeler bütün taraflar için önemlidir. Bu bir partinin özel sorunu değildir. Bu sorun için çözüm bulunmasını umut ediyoruz.”