image

PeyamaKurd - Birinci Özel Kuvvetler ve Gulan Komutanı Mensur Barzani, terör örgütü IŞİD tarafından Mahmur’da şehit edilen Peşmerge’lerin aileleri ile görüştü.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mensur Barzani, 10 Peşmerge’nin şehit olduğu Mahmur’un Xidircice köyü çevresine güçlerinin konuşlandırılacağını belirti.

Mensur Barzani, “Başkan Mesud Barzani’nin talimatı üzerine şehit annesine taziyelerimizi iletmeye ve kendisine, ‘O üç evladı kahramanca şehit oldu, biz de senin evladınız’ demeye geldik” ifadesini kullandı.

“Birinci Özel Kuvvetler ve Gulan güçleri olarak köyün çevresine konuşlanacağız. IŞİD’li teröristler bir kez daha köye saldıracak olursa kanımızla, canımızla karşı koyacağız. Bu felaketin tekrarlanmamasını umut ediyoruz. Burada sadece şunu söyleyebilirim, Allah hepimize sabırlar versin” diyen Barzani, Kürdistani bölgelerdeki güvenlik açığıyla ilgili ise şu ifadeleri kullandı:

“Irak federal hükümetin, bu güvenlik açığının bir an önce kapatılmasını talep ediyoruz. Çünkü bu açık olduğu sürece IŞİD’li teröristler bunu fırsata çevirerek bölge halkına saldırıyor. Benzer olayların yaşanmaması için federal hükümetin acele etmesini umuyorum.

Peşmerge Güçleri ihmalkarlık yapmamıştır. 2014’ten bu yana DAİŞ’le savaşta 2 bin Peşmerge şehit düşmüş, binlerce Peşmerge yaralanmıştır. Musul Barajı’ndan Xaneqin’e kadar bütün mevzilerde Peşmerge Güçleri savunmadadır. Vatanı ve toprağımızı savunmada daha fazla ısrarcı olacağız.

Güçlerimiz burada konuşlanacak ve burada kalacağız. Halka işbirliği içinde olacak, bölgedeki halkın tamamını koruyacağız.”