image

PeyamaKurd - Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Yüksek Siyasi Meclisi üyesi Mele Bahtiyar, Irak Federal Mahkemesi’nin Kürdistan Bölgesi petrol ve doğal gaz yasası hakkında verdiği karara tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabı üzerinden söz konusu kararı değerlendiren Bahtiyar, “Bu karar daha büyük bir tehlikeyi anımsatıyor ki Kürdistan bölgesel bir planla karşı karşıya” dedi.

“Siyasi saatler, petrol ve Federal Mahkeme” başlığı ile yayımladığı yazısında, Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nin 10 yıldan fazla bir süredir beklettiği bir şikayeti Irak’ın büyük bir tehdit içerisinde olduğu “ilginç siyasi bir anda tozlu raflardan” indirdiğine vurgu yapan Bahtiyar, Kürdistan Bölgesi’ne karşı “maksatlı ve beklenmedik” bir karar çıkarıldığına dikkat çekti.

Bahtiyar yazısında söz konusu kararı şu şekilde değerlendirdi:

“Bu yazımda meselenin yasal ve usul ayrıntılarına girmeyeceğim. Bu uzmanların görevi. Benim için dikkat çekici olan kararın çıkarıldığı andır ki bu da bazı meşru sorular sormamıza yol açıyor:

Birincisi; Mahkeme 10 yıl bekledikten nihai kararı neden şimdi verdi?

İkincisi; Mahkeme karar almadan önce kendilerine bilgi ve belge sunulması için neden Kürdistan Bölgesi’ne danışmadı veya neden Kürdistan Bölgesi hakkında Irak hükumetinden bilgi almadı?

Üçüncüsü; Mahkeme, geçen 10 yılda Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve doğalgaz konusundaki anlaşmalarını kabul eden Irak hükumetlerine karşı neden soruşturma yapmıyor?

Dördüncüsü; Her şeyden önemlisi, Federal Mahkeme tam da cumhurbaşkanlığı seçimleri ve yeni hükumet kurma konusunda sorunların yaşandığı saatlerde bu dosyayı raftan indirdi?

Anladığımız kadarıyla bu dosya saman altındaki alev gibidir. Bu koşullarda birilerinin eliyle Kürdistan’a karşı ateş harlanıyor.”

Bahtiyar: Böyle devam ederse silahlı güçlerin sayısının düşürülmesini de dayatacaklar!

Bahtiyar yazısının devamında söz konusu kararın daha büyük bir tehlikeye kapı araladığını belirterek, “Kürdistan bölgesel bir planla karşı karşıya” dedi.

Bahtiyar, böyle devam ederse 140’ıncı Maddenin iptal edilmesini, Kürdistan’ın sahip olduğu silahlı güçlerin sayısının düşürülmesini de dayatacaklarını ve nihayetinde Kürdistan Bölgesi’ni işsizler ordusu ile karşı karşıya bırakacaklarını söyledi.