image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u karşılamaya hazırlanan başkent Erbil’de caddeler Kürdistan ve Fransa bayraklarıyla donatıldı.

Macron’un yarın Bağdat’ta yapılacak zirveye katılması bekleniyor. Macron zirveye bölge ülkeleri dışından katılan tek lider olacak.

Zirvede, bölgesel gelişmeler ve bölge ülkeleri arasındaki ilişkiler, terörle mücadele ve bölge ülkeleri arasındaki ikili ilişkiler masaya yatırılacak. Zirveye, Irak’ın yanı sıra Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, İran ve Türkiye’den üst düzey yetkililer katılacak.

Zirveye davetli olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin katılmayacağı ön görülürken, bu bilgi resmi olarak teyit edilmedi.

Zirvenin Türkiye-Mısır ve İran-Mısır ilişkilerinin normalleşmesi için bir fırsat olduğu belirtiliyor.

Emmanuel Macron Başkent Erbil’i de gelecek

Zirvenin ardından Macron’un Erbil’e geçmesi bekleniyor. Macron 2020 yılının Eylül ayında da Bağdat’ı ziyaret etmişti. Fransa Cumhurbaşkanı’nın Pazar günü Erbil’e yapacağı ziyaret ilk olacak.

Daha önce Macron’un selefi olan Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Erbil’i ziyaret etmiş ve Başkan Mesud Barzani tarafından karşılanmıştı. Hollande, Başkan Barzani ile birlikte Peşmerge cephelerini ziyaret etmişti.