image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron düzenlenen basın toplantısında, “Kürdistan Bölgesi ile Fransa arasında geçmişe dayanan bir ilişki var” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron basın toplantısı gerçekleştirdi.

Macron: "Erbil’de bulunduğum için mutluyum"

Macron basın açıklamasına “Sizinle birlikte olmak benim için çok önemli, Erbil’de bulunduğum için mutluyum” diye başladı.

Basın açıklamasında “Fransa ile Kürdistan arasında özel bir dotluk ilişkisi var" diyen Macron, "Kürt halkının da Fransız halkı ile dostluk bağı var. Bu ilişkiler toplumsal ve kültürel ilişkilerdi, ancak askerlerimizin buraya gelerek Peşmerge ve Irak güvenlik güçleri ile teröre karşı işbirliği yapması ile daha da güçlendi” değerlendirmesine yer verdi.

Emmanuel Macron açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Askerlerimizin DSG ile de iyi bir rol üstlendiklerini söylkeyebilirim. Bugün bri kez daha Fransa halkının dostluk mesajını bir kez daha Sayın Başkan Barzani’ye ilettim ve IŞİD’e karşı savaşta desteğimizin devam edeceğini teyit ettim. IŞİD Irak ve Suriye topraklarında ortaya çıktığı için bu savaş Kürdistan Bölgesi, Irak, bölge ve Avrupa’nın güvenliğini de ilgilendiriyor.”

Kürdistan Bölgesi’nin Irak ve Suriye’den gelen göçzedelere, Ezidilere ve Suriyelilere kucak açtığını dile getiren Macron, ülkesinin bu konuda destek sağladığını belirtti.

Fransa hükumetinin önümüzdeki günlerde Halepçe katliamı mağdurları için kurulan hastaneye yardımda bulunacağını anlatan Emmanuel Macron, bu konudaki koordinasyonun da devam edeceğini söyledi.

"Macron'un Kürdistan Bölgesi’ni ziyareti çok değerli"

Basın toplantısında Başkan Neçirvan Barzani ise “Irak’ta seçimlerin yaklaştığı bir süreçte Başkan Macron’un Bağdat’taki zirveye katılması ve Kürdistan Bölgesi’ni ziyareti çok değerlidir, Fransa’nın Irak ile Kürdistan Bölgesi’ndeki demokratik sürece verdiği desteğin göstergesidir” ifadesini kullandı.

Neçirvan Barzani, karşılıklı ilişki ve işbirliğinin geliştirilmesi ve teröre karşı mücadelede dayanışmanın sürdürülmesine vurgu yaptıklarını kaydederek, “Irak’ta seçimlerin yaklaştığı bir süreçte Başkan Macron’un Bağdat’taki zirveye katılması ve Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etmesi çok değerli ve Fransa’nın Irak ile Kürdistan Bölgesi’ndeki demokratik sürece verdiği desteğin göstergesidir” sözlerine yer verdi.

"Erbil ile Bağdat arasında diyalog yeniden başladı"

Macron'un ziyaretine dikkat çeken Neçirvan Barzani konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Başkan, Bağdat’taki zirvenin başarılı geçmesi ve liderlerin bir araya gelmesi konusunda çok önemli bir rol aldınız. Bu inisiyatifi aldığınız ve Irak’a verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum. Umarım konferasın sonucu Irak ve bölge için istikrar ve huzura vesile olur, bölgedeki çelişki ve sorunların çözümüne katkıda bulunur.  

Bir gereklilik olarak Başkan Macron’un 2017 sonbaharındaki krizde Bağdat ile siyasi ve diplomatik diyalog kapısının açılmasında üstlendiği önemli rolden ötürü kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Desteğiniz sayesinde Erbil ile Bağdat arasında diyalog yeniden başladı, karşılıklı anlayış ve huzur sağlandı.”

Basın açıklamasında Irak’ta terörle mücadele konusunda desteğe ihtiyaç olduğunu vurgulayan Neçirvan Barzani, IŞİD’in hala Irak, bölge ve dünya için ciddi bir tehdit olduğuna dikkat çekti.

"Fransa’nın güçlü desteği ve ortaklığına ihtiyaç var"

Ayrıca Neçirvan Barzani, yine Irak’ta istikrar, demokrasinin ve devlet kurumlarının güçlendirilmesi, reform ve kalkınma için desteğe ihtiyaç olduğunu ifade ederek, “Yine tüm bileşenlerin, özellikle de Hristiyan ve Ezidilerin ülkede kendilerini huzur ve güvende hissetmeleri için tüm bileşenler arasında birlikte yaşamın güçlendirilmesi gerekiyor. Bu nedenle, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden biri olan Fransa’nın güçlü desteği ve ortaklığına ihtiyaç var” açıklamasında bulundu.