image

PeyamaKurd - Bağdat Zirvesi kapsamında dün Irak’ın başkenti Bağdat’a gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Zirve’nin ardından gece saatlerinde Erbil’e geldi.

Erbil’de Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından samimi görüntüler eşliğinde resmi bir törenle karşılanan Macron, öğle saatlerinde gittiği Musul’da IŞİD tarafından harabeye çevrilen Nuri Camii ve Sae Kilisesi’ni ziyaret etti.

Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Emanuel Macron, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etmesinin, Fransa’nın buralarda kalacağının mesajı olduğunu söyledi.

Macron, “Musul, IŞİD’in merkeziydi. IŞİD’den en çok zarar gören Musul ve Müslümanlar oldu. IŞİD gibilerinin şiddet uyguladığı hiçbir din devam edemez. Hepimiz, tüm bileşenlerle IŞİD’in zulmüne maruz kaldık” dedi.

Macron açıklamasında, “Sizinle birlikte kalacağımızı ve okul, hastane ve kilise inşasında size destek olacağımızı vurguluyoruz. Yatırım imkanlarını da daha iyileştireceğiz” diye konuştu.

Erbil ile Bağdat hükümetleri arasındaki ilişkilerin 2017 yılında kötü olduğunu ancak şuan iyileştiğini kaydetti.

Macron, Türkiye’nin bombardımanlarını durdurması için Kazımi ile görüştü!

Fransa Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin bombardımanlarını durdurmasına yönelik çalışması için Irak Başbakanı Kazimi ile konuştuğunu belirtti.

zidiler başta olmak üzere tüm sığınmacıların evlerine dönebilmesi gerektiğini söyleyen Macron, sığınmacıların büyük çoğunluğunun Erbil ve Duhok’ta olduğunu kaydetti.

Macron, Kürdistan Bölgesi’ne teşekkür etti

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştüğünü ve tekrar Kürdistan Bölgesi’ne geçeceğini dile getiren Macron, Kürdistan Bölgesi’ne teşekkür etti.

Öte yandan ülkesinin Musul’a olan desteğinin süreceğini belirten Macron, uluslararası toplumun IŞİD terörüne karşı birlikte mücadele etmesi gerektiğini ve bu şekilde bölgede yatırım imkanlarının çoğalacağını ifade etti.