image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani’nin Ofisi’inden yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Kürdistan Bölgesi’ne gerçekleştirdiği ziyaret ele alındı.

Yapılan açıklamada, Macron’un Başkan Barzani ile görüşmesinde kullandığı şu ifadelere yer verildi:

“Başkan Barzani’yi yakından tanıyarak, iki halk arasındaki saygı ve dostluğu ve Fransa'nın IŞİD teröristlerine karşı mücadeledeki desteğini teyit etmek istedim. Bu Peşmerge'nin cesurca savaştığını ve bir ilham kaynağı olduğunu gösteriyor. Bu aynı zamanda kendi başına bir derstir. Sahada cesur savaşçılar olmasaydı dış yardımı bir anlamı olmayacaktı”

Açıklamada ayrıca, Başkan Barzani’nin görüşme kapsamında, IŞİD’in yenilmesinde Kürdistan halkı ve Peşmerge Güçleri’ne verdikleri destekten dolayı Fransa halkı ve ülkesine teşekkür ettiği belirtildi.

“Başkan Barzani Rojava’ya da değindi!

Öte yandan açıklamada, Başkan Barzani ile Macron görüşmesinde, Rojava’daki durumlar üzerine de değerlendirmeler yapıldığı belirtildi.

Başkan Barzani, Suriye'deki Kürtlerin geleceğine ilişkin endişelerini Cumhurbaşkanı Macron’la paylaştı.

Başkan Barzani Macron’a direnişinin sembolü olarak Peşmerge heykelini hediye etti!

Yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Başkan Barzani, Suriye'deki Kürtlerin geleceğine ilişkin endişelerini Cumhurbaşkanı Macron’la paylaştı.

Görüşmenin ardından Başkan Barzani’nin, Cumhurbaşkanı Macron'a Kürdistan halkının teröre karşı direnişinin sembolü olarak Peşmerge heykelini, Macron’un da Başkan Barzani'ye Fransa devletinin sembolü olan özel bir hediye takdim ettiği ifade edildi.

Başkan Barzani’nin daha sonra Macron ile birlikte şehit Hucam Surçi'nin ailesi ve Peşmerge Güçleri Özel Kuvvetleri’ne (Zerevani) bağlı bir grup kadın Peşmerge’yle bir araya geldiği belirtildi.”