image

PeyamaKurd - Bağdat Zirvesi görüşmeleri kapsamında dün başkent Erbil’i ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin Erbil gezisine ilişkin paylaşımına yanıt verdi.

Macron, Neçirvan Barzani’nin sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı, “Arkadaşım Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u Kürdistan’da ağırlamaktan mutluluk duydum. Fransa'nın sarsılmaz desteği için minnettarım. Kürdistan ve Fransa arasındaki dostluk sürecek” mesajını alıntılayarak yanıt verdi.

Macron mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Dün Irak gezimi Erbil'de bitirmek istedim. Fransa, Kürt savaşçıların IŞİD’e karşı verdiği mücadeledeki kararlılığını asla unutmayacaktır. Sevgili Neçirvan’a bu karşılama için teşekkür ederiz.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 28 Ağustos’ta Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen “İşbirliği ve Ortaklık Konferansı”nın ardından aynı akşam beraberindeki heyetle birlikte başkent Erbil’e geldi.

29 Ağustos günü önce Musul’u ziyaret eden Macron, ve burada çatışmalarda zarar gören tarihi Nuri Camisi’ni ve Meryem Ana Kilisesi’ni gezdi.

Öğleden sonra Erbil’e gelen Macron, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani ve Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Fayeq ile görüştükten sonra Başkan Barzani ile de bir araya geldi.

Emmanuel Macron, IŞİD tarafından şehit edilen Peşmerge Hucam Surçi’nin ailesi ve kadın Peşmerge birliği ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ülkesine döndü.