image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un resmi davetlisi olarak gittiği Paris'te Elysee Sarayı’nda Macron’la iki saate yakın bir görüşme yaptı.

Neçirvan Barzani’nin Macron ile yapılan görüşmeye ilişkin Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki lider Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü ve Irak siyasi sürecinde bütün bileşenlerin ortak bir şekilde çözüm amaçlı çalışması için Fransa ve uluslararası toplumun yardımının önemli ve gerekli olduğuna dikkat çekti.

Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne destek açıklaması

Neçirvan Barzani ile görüşmeden dolayı memnuiyetlerini ifade eden Macron, zorlu koronavirüs salgını döneminde Paris’i ziyaret ettiği için teşekkür etti ve taraflar arasında ortak çalışmanın devamına ve Fransa’nın Uluslararası Koalisyon çerçevesinde Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni destekleyeceğini kaydetti.

Yapılan görüşmede taraflar, Irak ve Kürdistan Bölgesi ile bölgenin genel durumu, bölgenin huzur ve istikrarı konusunda IŞİD’le mücadele, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin Fransa ile ilişkilerin yanı sıra, bölgede huzur ve istikrarın sağlanması için ortak uzlaşının önemi konusunda hemfikir olduğu belirtildi.

Macron görüşmede, Papa Francis’in Irak ve Kürdistan Bölgesi ziyaretine değinerek, “Papa’nın ziyaretten memnun olduğunu duyduk ve bu önemli bir ziyaretti” derken, Neçirvan Barzani ise Papa Francis’in ziyaretinin bütün bileşenler üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu vurguladı.

"Kürdistan, Fransa ile çalışmaya hazır"

Neçirvan Barzani, Fransa ve Başkan Macron’un zor zamanlarında Kürdistan Bölgesi’nin yanında olmasından dolayı teşekkürlerini ileterek şu ifadelere yer verdi:

“Kürdistan Bölgesi Irak’ta sorunların çözülerek bölgede huzur ve istikrarın sağlanması için Fransa ve uluslararası toplumla çalışmaya hazırdır. Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü ve Irak siyasi sürecinde bütün bileşenlerin ortak bir şekilde çözüm amaçlı çalışması için Fransa ve uluslararası toplumun yardımı önemli ve gereklidir."

"IŞİD hala ciddi bir tehdit"

Terör örgütü IŞİD terörünün yeniden ortaya çıkma tehlikesinin değerlendirildiği görüşmede taraflar, 140’ıncı madde kapsamındaki bölgelerde IŞİD’in ortaya çıkacak güvenlik boşluğundan yararlanmaması için Peşmerge Güçleri ve Irak ordusu arasında koordinasyon ve yardımlaşmanın önemine değindi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron bu konuda, terör örgütü IŞİD’in hala ciddi bir tehdit olduğunu ve uluslararası toplumun IŞİD’le mücadeleyi devam ettireceğini belirtti.

Öte yandan görüşmede, Fransa, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde Kovid-19 ile mücadele, Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplarda kalan göçzedelerin durumu ve uluslararası toplumun yardımları, Şengal bölgesindeki Ezidiler ve Musul ovasındaki Hristiyanların durumu, Irak’ta yapılması planlanan seçimler, Kürdistan Bölgesi’nin genel durumu ve Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın komşu ülkelerle ilişkileri ele alındı.