image

PeyamaKurd - Başkent Erbil’e ziyarette bulunan Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak'ın, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından karşılanması sonrası ikili görüşme yapıldı. Taraflar, görüşmede iki ülke ilişkilerinin her alanda geliştirilmesine dikkat çekti.

Neçirvan Barzani ve Novak görüşmesinde, Macaristan’ın Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerinin yanı sıra, Irak’taki siyasi süreç, Erbil-Bağdat arasındaki sorunların çözümüne yönelik müzakereler, IŞİD tehdidiyle mücadele, ve Kürdistan Bölgesi’ndeki mültecilerin ve bileşenlerin durumu konuşuldu.

Görüşmede, ikili ilişkilerin her alanda geliştirilmesine vurgu yaparak, IŞİD’le mücadelede Uluslararası Koalisyon’un Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne desteğinin gereğine dikkat çekildi.

Neçirvan Barzani, Macaristan Cumhurbaşkanı’nın Erbil ziyaretinin Kürdistan Bölgesi’ne desteğin bir belirtisi olduğunu belirterek, IŞİD’le mücadele sürecinde Macaristan’ın Kürdistan Bölgesi’ne desteğinden ötürü teşekkür etti.

Terörün kökünün kazınması için Kürdistan'a destek vurgusu!

Peşmergelerin IŞİD'in yenilmesindeki rolü ve fedakarlıklarından dolayı ülkesinin şükranlarını ifade eden Macaristan Cumhurbaşkanı Novak ise, terörün kökününün kazınması için Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ortak işbirliğinin sürekliliğine vurgu yaptı.

Ayrıca Novak, IŞİD ve terörizmi özgürlük ve demokrasiye yönelik bir tehdit olarak değerlendirerek, Kürdistan Bölgesi'ne, Hıristiyan ve Ezidiler başta olmak üzere mülteciler ve farklı toplulukların bir arada yaşaması ve korunması dolayısıyla teşekkür etti.