image

PeyamaKurd - Lübnan basını, El Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmed Tayib’in Kürdistan Bölgesi’ni ve Irak’ı ziyaret edeceğini belirtti.

Lübnan’daki An Nahar gazetesi Şeyh Ahmed talibe yakın bir kaynağa dayandırdığı habere göre, El Ezher Şeyhi Kürdistan Bölgesi ve Irak’ı ziyaret edeceği belirtildi.

Habere göre El Ezher Şeyhi, Kürdistan Bölgesi yetkilileri, Irak Başbakanı, Irak Parlamentosu Başkanı ve Sünni Vakfı Başkanı tarafından defalarca Kürdistan Bölgesi ve Irak’a davet edildi.

Şeyh Ahmed Tayib’in Kürdistan Bölgesi ve Irak’ı ziyaret davetini kabul ettiği ve ziyaret için bir takvim belirlendiği ifade edildi.

“Papa ile tarihi metni imzalamıştı!”

Öte yandan, El Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmed Tayib, mart ayında Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis’in Kürdistan Bölgesi ve Irak’a yaptığı ziyaretiyle ilgili, “Kardeşim Papa Francis'in Irak ziyareti, Irak halkına barış ve istikrar mesajını iletmesi açısından tarihi ve cesur bir adımdır” ifadesini kullanmıştı.

El Ezher Şeyhi ile Papa Francis arasında Şubat 2019’da Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi’de Müslümanlar ile Hristiyanlar arasındaki ilişkileri güçlendirmeyi amaçlayan tarihi bir metin imzalanmıştı.