image

PeyamaKurd - Kürdistan Başkanı seçilen Neçirvan Barzani ile ilgili Iraklı liderlerden tebrik ve başarı dilekleri paylaşıldı.  

Neçirvan Barzani’yi telefonla arayan Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, yeni görevinde başarı dileklerini iletti. Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümünde Neçirvan Barzani’nin olumlu rolüne değinen Abdulmehdi, önümüzdeki dönemde çözüme kavuşmamaış sorunların çözümü için daha fazla çaba gösterilmesini umduğunu ifade etti. 

Görüşmede Neçirvan Barzani ise, Abdulmehdi’ye teşekkür ederek, sorunların diyalog yoluyla çözümüne değindi. 

Neçirvan Barzani’ye tebrik mesajı yollayan Kerkük’ün seçilmiş valisi Necmeddin Kerim, Neçirvan Barzani’nin hikmetli siyasetiyle bölgedeki krizler arasında Kürdistan Bölgesi’nin konumunu koruyacağını umduğunu belirtti. 

Neçirvan Barzani’nin Kürdistan Bölgesi Başkanı seçilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada bulunan Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Beşir Haddad, Neçirvan Barzani’nin Erbil ile Bağdat arasında çözüme kavuşmamış meselelerin çözümü için bir zemin oluşturmasını beklediklerini kaydetti. 

Öte yandan Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Halbusi ise Neçirvan Barzani ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, yeni görevinden ötürü tebriklerini iletti.