image

PeyamaKurd- Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian bugün (14.01.2019) yanında yer alan heyetle beraber Kürdistan’a ulaştı. Le Drian, Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani tarafından karşılandı. 

Görüşmede Kürdistan adına Başbakan Neçirvan Barzani, Başbakan Yardımcısı Qubat Talabani ve bazı siyasi isimler yer aldı. Görüşmede Irak’taki siyasi sorunlar, yeni kurulacak olan hükümet konusu ele alındı. 

Fransız bakan Kürdistan’da, Başbakan Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. İkili, gündemi değerlendirdi. Le Drian, ülkesi Fransa’nın Kürdistan’a olan tam desteğini tekrarladı. 

Drian, Kürdistan ile Irak arasındaki ilişkilerin gelecekte daha iyi olmasını umduklarını söyledi. Başbakan Barzani ise Fransa’nın Kürdistan’a desteğini devam ettirmesinden ve terör örgütü IŞİD’le mücadele çerçevesinde koalisyon bünyesi altındaki yardımlarından ötürü Fransız bakana teşekkürlerini iletti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Kürdistan‘a en zor şartlarında verdiği destekleri unutmayacaklarını dile getiren Neçirvan Barzani, Macron’un çabasıyla Erbil ile Bağdat arasında problemlerin çözümüne ilişkin diplomatik kapının açıldığını tekrar hatırlattı.