image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümetleri arasındaki diyaloğu memnuniyetle karşıladıklarını, tarafların birbiriyle uzlaşması gerektiğini dile getirdi.

Birleşmiş Milletler 78'inci Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’nin New York kentinde bulunan Lavrov, Erbil-Bağdat ilişkiler, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ve Rus şirketlerin Irak’taki yatırımları konusunda Kürt medyasının sorularına yanıt verdi.

Lavrov Ukrayna konusuna değinirken, “Müzakereye hazırız" dedi.

“Rus şirketleri Irak'ta faaliyet göstermeye devam ediyor" diyen Lavrov, ülkesinin Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümetleri arasındaki diyaloğu memnuniyetle karşıladığını vurgulayarak, "Kürdistan Bölgesi ile Irak'ın birbiriyle uzlaşması gerekiyor” dedi.

Memnuniyet ile karşılıyoruz

“Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümetleriyle iyi ilişkileriniz var. Erbil ile Bağdat şu anda bütçe ve petrol gelirleri konusunda anlaşmazlık yaşıyor, her iki hükümetin de aralarındaki farklılıkları gidermeleri için herhangi bir işbirliği veya teşvikiniz oldu mu?” sorusuna karşılık Lavrov,

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Irak merkezi hükümeti arasındaki diyaloğu memnuniyetle karşılıyoruz. Erbil ve Bağdat'taki atmosfer sorunların çözümüne doğru gittiğini gösteriyor. Diğer konularda ise iki tarafın temsilcilerinin yani Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetlerinin birbirleriyle uzlaşarak çözüm bulmaları gerekiyor” yorumunu yaptı.