image

PeyamaKurd - KYB’nin 5. Olağan Kongresi Süleymaniye’de başladı. Kongreye katılan Başkan Neçirvan Barzani bir konuşma yaptı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) 5. Olağan Kongresi Süleymaniye’de Henarê Huner Kongre Salonu’nda gerçekleşiyor.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani de KYB’nin kongresine katıldı. Neçirvan Barzani'ye Kürdistan Bölgesi Başkanlığı Sözcüsü Dilşad Şahab da eşlik etti.

600 delegenin katıldığı kongreye Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid’in yanı sıra Ulusal Hikmet Hareketi lideri Ammar Hakim, Nasr koalisyonu lideri Haydar el-Abadi, Ehl-i Hak Genel Sekreteri Kays el-Hazzali ve Babil Hareketi Genel Sekreteri Rayan Keldani kongreye misafir olarak katılıyor.

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre, beşincisi düzenlenen KYB kongresine aralarında Mele Bextiyar, Adnan Mufti ve Hakim Qadır Hemecan’ın da bulunduğu KYB Yüksek Siyasi Çıkarlar Meclisi üyesi 6 katılmayacak.

KYB Yüksek Siyasi Çıkarlar Meclisi üyesi Mele Bextiyar önceki gün yayınladığı bir videoda kongreye katılmayacağını çünkü tüzüksel olarak bir çok ihlalin olduğunu açıkladı.

Kosret Resul Ali, Hero İbrahim Ahmed ve Ömer Fettah sağlık sorunları nedeniyle kongreye katılmayacağı öğrenildi.

Kongreye, KYB Başkanı Bafıl Talabani ile yaşadığı çelişkiler nedeniyle “eş başkanlıktan” uzaklaştırılan Lahur Şeyh Cengi ile partiden azledilen yöneticiler katılmayacak.

KYB Yüksek Siyasi Çıkarlar Meclisi üyesi Mele Bextiyar da kongreye katılmayacağını açıklarken bazı üst düzey yöneticilerin görevi bırakacağı konuşuluyor. Ayrıca kongrede 121 olan partinin üst meclisi üye sayısının 51’e düşürülmesi bekleniyor.