image

PeyamaKurd - Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı 70’inci birliğin Peşmerge Bakanlığı’na bağlanma kararı aldığı belirtildi.

70’inci birlik komutanlığının Peşmerge Bakanı  Şoriş İsmail’e gönderdiği raporda güçlerinin 2’inci destek birliğinin Peşmerge Bakanlığı’na bağlanmasının kararlaştırıldığını duyurdu.

Peşmerge Bakanlığı KYB’nin bu kararını memnuniyetle karşıladığını belirterek, PDK’nin 80’ininci ve KYB’nin 70’inci birliğinin tümünün en kısa sürede bakanlıkları bünyesine katılması çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz günlerde PDK’nin 80’ininci birliğinin 1’inci destek birliği Peşmerge Bakanlığı’na bağlanmıştı.

Peşmerge 80 Birlikleri Komutanı Necat Ali, dün katıldığı askeri törende, “80 Birliklerinin Peşmerge Bakanlığı’na bağlanması için bir süreç başlattık. Şu an iki tugayımız hazır, sadece idari prosedürler kaldı. Geri kalan güçleri de adım adım eğitip Peşmerge Bakanlığı’na bağlayacağız” demişti.

Bir süre önce Başkan Mesud Barzani’nin, 80 Birliklerinin Peşmerge Bakanlığı’na bağlanması için talimat verdiği bildirilmişti.

Öte yandan  Geçtiğimiz gün Peşmerge Bakanlığı ile bir araya gelen ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, birleşik ve güçlü bir Peşmerge Gücü’nün oluşturulmasına her türlü desteği vereceklerini açıklamıştı.