image

PeyamaKurd - Irak ve Suriye'deki gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Eski ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Kürtler ve Peşmerge olmaksızın Uluslararası Koalisyon’un elde ettiği başarının mümkün olamayacağını belirtti.

Eski ABD CENTCOM Komutanı Joseph Votel, K24'e yaptığı açıklamada, “ABD ve Uluslararası Koalisyon’un 2014 yılından bu yana elde ettiği başarılar Kürtler ve Peşmerge olmasaydı mümkün olmazdı” ifadesini kullandı.

"ABD, Kürtlerin ödediği bedellere saygı duyuyor"

Açıklamasında ABD’nin Irak’tan çekilmeyeceğini kaydeden 2011 yılında yaşanan çekilmenin tekrarlanmayacağını belirten Votel, ABD’nin Kürdistan Bölgesi ve Rojava’daki Kürtlerin terörle mücadelede ödediği bedellere saygı duyduğuna dikkat çekti.

Votel, ABD’nin Irak’taki çıkarlarını korumaya bağlı olduğunu belirterek, Irak’ın ABD için çok önemli olduğunu ifade etti.

"Peşmerge ve Kürtlerle müttefikliğimiz sürecek"

Programdaki konuşmalarında ABD’nin Irak’taki diplomatik gücünü artırması gerektiğini ve ABD’nin çıkarlarının korunması için gerekli askeri gücün Irak’ta kalmaya devam etmesi gerektiğini söyleyen Votel, ABD-Irak Stratejik Diyalog sürecinin önemine değinerek, AB ile Irak arasındaki ilişkilerin güçlü olması gerektiğini kaydetti.

Votel açıklamasında, ABD’nin Peşmerge’nin dostu olduğunu ve Peşmerge’nin ABD ve Uluslararası Koalisyon için çok önemli olduğunu dile getirerek, Peşmerge ve Kürtlerin desteği olmaksızın Uluslararası Koalisyon’un bugünkü başarısının söz konusu olmayacağını belirtti.

Ayrıca eski CENTCOM Komutanı Votel açıklamasında, “Peşmerge ve Kürtler çok iyi müttefiklerimiz ve bu devam edecek” sözlerine yer verdi.