image

PeyamaKurd- Siyaset Uzmanı ve Erbil Selahadin Üniversitesi Siyasi Bilimler Koleji Sorumlusu Dr. Kawan İsmail, Irak'ta hiç bir hükümet kabinesi Kürtlerin ve Kürdistan Bölgesi'nin desteğini almadan başarılı olamaz dedi.

Irak'ta kurulacak hiç bir hükümetin Kürtlerin desteğini almadan başarılı olamayacağını söyleyen İsmail, Irak Başbakanlığı için görevlendirilen yeni Başbakan'ın da bunu bildiğini belirtti.

‘Kürtlerden destek alamaya çalışacak’

Yeni hükümet kabinesini kurmak için görevlendirilen Mihemed Tofiq Ellawi'nin de bunun farkında olduğunu söyleyen İsmail, başarılı bir hükümet kurabilmek için Kürtlerle anlaşmaya çalıştığını, bu nedenle önümüzdeki günlerde Kürdistan Bölgesini ziyaret ederek Kürt Siyasi yöneticileri ile görüşeceğini ve destek almaya çalışacağını aktardı.

Irak'ın iki bölümden oluştuğuna söyleyen Kawan ismail, bunlardan birincisinin Irak Federal Sistemi olduğunu, ikincisinin ise uluslararası kanunlar doğrultusunda, Irak anayasası çerçevesinde var olan ve özel bir konuma sahip Kürdistan Bölgesi olduğunu ifade etti.