image

PeyamaKurd - Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine hazırlanan Türkiye’de siyasi partilerden CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş’ın hala cezaevinde olmasına tepki gösterdi.

CHP’li Muharrem İnce, Türkiye’de ulusal yayın yapan bir televizyona verdiği demeçte, tutuklu bulunan Demirtaş ile ilgili olarak, “Eğer dokunulmazlıklar kaldırılmasaydı, referandumda Selahattin Demirtaş hapiste olmazdı, referandumda da geçmezdi” diye konuştu.

Meclis’te dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin konuşan İnce, "HDP ile CHP'yi aynı kefeye koyarlar, zor durumda kalırız" endişesiyle "evet" oyu verdiğini ama kendisinin "Hayır" oyu verdiğini belirtti.

"Dokunulmazlığın kaldırılmasına hayır oyu kullandım"

Dokunulmazlıklar konusunda mecliste hayır oyunu kullandığını ve partisiyle ters düştüğünü dile getiren İnce, “Siyaset bir ilke işidir. İnsanların geçmişine bakarak, gelecekte ne yapabildiklerini kestirebilirsiniz. Bir tane örnek yeterlidir buna: Dokunulmazlıklar konusu. Dokunulmazlıklar konusunda ben partimle ayrı düştüm. Çıktım ‘Ben hayır vereceğim’ dedim ve hayır verdim. Korku şuydu: HDP ile CHP’yi aynı kefeye koyarlar, zor durumda kalırız. Hiç de zor durumda kalmadım. İlke, tutarlılık onu gerektiriyordu, bugün olsa yine aynısını yaparım. Eğer dokunulmazlıklar kaldırılmasaydı, referandumda Selahattin Demirtaş hapiste olmazdı, referandumda da geçmezdi. Yanlıştı, yine olsa yine yaparım” şeklinde konuştu.

"Halkı kandırmayacağız"

CHP’li Muharrem İnce, Türkiye’deki Kürt sorununa da açıklık getirerek resmi dilin yanında anadil eğitimi vereceklerini ifade etti. İnce açıklamasının devamında, “Çocuklara evinde konuştukları dili yani anadilini öğreteceğiz. Resmi dilin yanında anadilini de konuşacak. Kaybolmasın dilleri. Bunlar bizim zenginliğimiz. Ayrıca Kürt meselesinin çözüm yeri parlamento olacak.  Tüm çözüm halkın gözü önünde olacak. Yapamayacağımız hiçbir şeyi söylemeyeceğiz. Bazen Türkler kızacak bize, bazen Kürtler. Halkı kandırmayacağız. 81 milyona şu soruyu soracağız. Beraber mi yaşayacağız, yan yana mı yaşayacağız? Ayrı mı yaşayacağız? Silah olmayacak. Tartışarak, konuşarak çözeceğiz bu meseleyi.  Muhatap parlamentodur. Bir televizyon kanalını buna tahsis ederek sürekli tartışacağız.  40 yıldır çatışıyoruz çok değil de 5 sene tartışmak mı çok. Biz Kürtlerle aynı kaderi paylaşan insanları. Ortak kaderi de bulacağız” ifadesini kullandı.