image

PeyamaKurd - Bugün Baas rejimi tarafından Kuran’ın ‘Enfal Suresi’ni baz alarak Kürtlere yönelik başlattığı 8 aşamalık jenosit, göçertme ve soykırımın 31’inci yıldönümü. Enfal’in Arapça anlamı ise “Savaş Ganimetleri” manasına gelmektedir. 

Birçok devlet Kürtler üzerinde katliamlar yaparak varlıklarını devam ettirmek istedi. Fakat Kürt halkı o kadar iradeli ve güçlüydü ki hiçbir katliamın, jenosidin, despotluğun ve zorbalığın bu halkı bitiremeyeceğinin farkında, bilincinde ve kararlılığında idi.

Baas rejiminin Kürtleri yok etme planı, Halepçe katliamından sonra, Enfal jenosidi ile devam etti. Enfal ile planlanan ‘Kürtleri katliama uğratarak yaşadıkları yerlerden silme, uzaklaştırma ve bölgeye girerek Kürtlerin, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine engel olmaktı.’

Kürt jenosidi Enfal!’

“Enfal Harekatı”nda, Halepçe jesodinde olduğu gibi yüzbinlerce masum Kürt soykırıma kurban edildi. 

Enfal’de; 182 binden fazla Kürt, toplu katliam ve vahşi yöntemler uygulanarak öldürülmüş, toplu mezarlara gömülmüş, 4 bine yakın köy yerle bir edilmişti. Baas rejimi, Enfal jenosidinde sadece askeri kuvvet kullanmadı. Irak’ta bulunan sivil kuruluşlar da bu operasyonlara katılıp, görev aldılar.

Irak Yüksek Ceza Mahkemesi, 2007 yılından aldığı bir kararla Enfal’i, Kürtlere yönelik girişilen bir jenosit olarak kabul etti ve ardından Enfal katliamına katıldıkları nedeni ile yüzlerce kişinin tutuklanması sürecine karar verdi.

‘Kimyasal Ali operasyonları yürüttü!’

Saddam rejimince devam ettirilen operasyonların liderliğini ise Ali Hasan el-Mecid yaptı. El-Mecid buradan hareketle Halepçe Katliamından sonra "Kimyasal Ali" olarak anılmaya başlandı.

‘Enfal jenosidinin amacı neydi?’

Enfal operasyonlarının yapıldığı tüm bölgeler özel olarak belirlendi. Söz konusu bu bölgeler Kürdistan’da faaliyetini sürdüren özgürlük mücadelesinin stretejik bölgeleriydi. Baas rejimi bu soykırımla Kürdistan’ın güneyindeki devrimi ortadan kaldırmak ve bir daha başkaldıramaz hale getirmeyi planlıyordu.

Operasyonlarla katliama uğratılan Kürt halkı zengin petrol rezervlerinin bulunduğu yerlerden uzaklaştırıp yerine Irak’ın diğer bölgelerinden getirilen Arap aileleri yerleştirildi. Böylece bu bölgelerin demografik yapısı da değiştirildi. Enfal'in yıldönümü vesilesi ile Kürdistan’ın birçok kentinden anma törenleri yapılıyor. 

PeyamaKurd ailesi olarak Enfal Jenosidini nefretle kınıyor, bu uğurda mücadelemize her kuvarda devam edeceğimizi beyan ediyor ve yüce yaradanın Kürt milletinin hakkını kimseye bırakmaması için dua ediyoruz!