image

PeyamaKurd - Peşmerge Zerevani kuvvetlerinde yer alan Kürt generaller, Kürt siyasetçiler ve sanatçılar yaklaşık 3 ay önce Almanya’nın Bonn kentinde vefat eden Xezal Seydo’nun mezarını ziyaret ettiler ve daha sonra ailesinin evine geçerek başsağlığı dilediler.

Geçtiğimiz günlerde Fransa Savunma Bakanlığının resmi daveti çerçevesinde Paris’e giden Zerevani birliğinden General ve yüksek rütbeli Peşmerge komutanları, Paris’teki Meçhul Asker anıtına çelenk bırakmıştı. Kürtler için tarihi bir an olan bu günde, Fransa Savunma Bakanlığı, askeri akademi temsilcileri ve Kürt diasporası da törene katılanlar arasındaydı.

Paris’te bulunan Kürt generaller, yaklaşık 3 ay önce Almanya’nın Bonn kentinde vefat eden Xezal Seydo’nun mezarını da ziyaret ettiler. Zerevani generallerine bölgede bulunan Kürt siyasetçiler ve sanatçılar da eşlik ettiler.

Xezal Seydo’nun mezarını ziyarete gidenler arasında Zerevani güçlerinden General Behcet ve General Gazi, Kürt siyasetinin tanınmış simalarından Rojhat Amedî, Kürt sanat camiasından Nizametttin Ariç, Xêro Abbas, Franko Abdurahman Omer ve Almanya’nin önde gelen yardımsever Ezidi Kürtlerinden Şeyh Yusuf Elo da yer aldı. Mezarı ziyaret edenler daha sonra Xezal Seydo’nun ailesini de ziyarete gittiler.

Xezal Seydo, Güney Kürdistan Hükümetinin oluşmaya başladığı yıllarda Alman kurumları ile diyalog kurmuş ve Güney Hükümetine yapılan yardımlarda göze çarpan bir rol oynamıştı. Xezal Seydo’yu ziyarete giden isimlerin Seydo ile tanışıklığı ise o dönemlere dayanıyor.