image

PeyamaKurd - Bağdat gerçekleştirilen Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Irak Hükümeti arasında devam eden petrol ve doğalgaz müzakereleri anlaşmayla sonuçlandı. 

Başkenti Bağdat’ta gerçekleştirilen toplantıların ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu Divanı Başkanı Umed Sabah, Irak hükümeti ile anlaşmaya vardıklarını duyurdu. 

Kürdistanlı yetkili Sabah, Bağdat’ta gerçekleştirdikleri müzakerelerde Kürdistan Bölgesi’ndeki memurların maaşları ve diğer mali haklarla ilgili konuları masaya yatırdıklarını ifade etti. 

Kürdistan heyeti yeniden Bağdat'ı ziyaret edecek

Anlaşmayla ilgili söz konusu taraflar arasında karşılıklı anlayışa dayalı müzakerelerin olduğunu kaydeden Sabah, önümüzdeki hafta başında Kürdistan Bölgesi heyeti olarak tekrar Bağdat’ı ziyaret edeceklerini kaydetti. 

Diğer taraftan Irak Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Fuad Hüseyin ise toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, görüşmelerde Kürdistan Bölgesi’nin Irak’ın genel bütçesindeki payı ve diğer mali hakları üzerine müzakerelerde bulunulduğunu dile getirdi. 

Petrol ve doğalgaz konusunda tarafların anlaşmaya vardığını vurgulayan Hüseyin, önümüzdeki Pazar günü gerçekleştirilecek toplantı için 2020 bütçe yasa tasarısını yazmakla görevli bir komisyon oluşturulduğunu ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin de söz konusu komisyonda temsilcisinin olduğunu vurguladı.