image

PeyamaKurd - Kovid-19 pandemisinde şu ana kadar iki dalga yaşandığını belirten Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Dr. Saman Berzenci, “Koronavirüs bitmedi. Tehlike arz eden veya şüpheli bir durum olduğunda tüm kurumlarımızı ve vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz” ifadesini kullandı.

26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü vesilesi ile başkent Erbil’de bir basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Dr. Daman Berzenci, uyuşturucu madde bağımlılığının “toplum için tehlikeli bir olgu” olduğuna vurgu yaptı.

Saman Berzenci, Kürdistan Bölgesi’nde uyuşturucuya karşı mücadele kapsamında gerekli yasaların çıkarılıp uygulandığını hatırlatarak, uyuşturucu ticareti yapanlarla kullananların farklı kategoride ele alındığını, bağımlıların hasta kategorisinde sayıldığını dile getirdi.

Ayrıca Bakan Berzenci, Koronavirüs salgınında “üçüncü dalga” konusunda uyarılarda bulunarak şu ifadelere yer verdi:

“İki dalga atlattık. Tüm tarafları uyarmak istiyoruz, koronavirüs henüz bitmiş değil. Tehlike arz eden veya şüpheli bir durum olduğunda tüm kurumlarımızı ve vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz. Biz herhalükarda tedbirlere uymak zorundayız."

Irak’ta son günlerde salgın konusunda yaşananların üçüncü dalgaya işaret olduğunu değinen Dr. Saman Berzenci, koronavirüs tedbirlerine uymanın yanı sıra aşıların da salgına karşı etkili olduğunu kaydetti.