image

PeyamaKurd - Irak Petrol Bakanı İhsan Abdulcebbar, Kürdistan Bölgesi’nin petrol anlaşmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Abdulcebbar, Erbil’in yapmış olduğu petrol anlaşmalarının %80'inin doğru ve sorunsuz olduğunu, sadece %20'sinde sorun olduğunu ve bunun göz önüne alınması gerektiğini belirtti.

Abdulcebbar ayrıca, Irak Petrol Bakanlığı olarak Kürdistan Bölgesi'ndeki petrol sorununa Irak Anayasası ve Federal Mahkeme kararı kapsamında çözüm önerisinde bulundu.

“Kürdistan Bölgesi yetkililerine taahhütte bulunduk”

Kürdistan Bölgesi yetkililerine üç noktada taahhütte bulunduklarını söyleyen Abdulcebbar, petrol anlaşmalarının revize edilmesi dahil olmak üzere, federal hükümet tarafından yönetilecek ve Erbil merkezli Kürdistan Petrol Şirketi'nin kurulması ile petrol sahaları geliştirme ve ihraç etme politikası Erbil ve Bağdat tarafından ortaklaşa kararlaştırılacağı önerisinde bulunduklarını dile getirdi.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yaklaşımına ilişkin de konuşan Abdulcebbar, “Bölge yetkilileri, Federal Mahkemenin kararının kendilerini bağlamadığını söylediler. Ancak biz Irak Petrol Bakanlığı olarak buna uymakla yükümlüyüz” dedi.