image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı ziyaret gündemdeki yerini korurken, taraflar arasındaki köklü ilişkilerin son yıllarda Kürdistan Bölgesi ekonomisine yansıması dikkat çekti.

Fransa ile Kürdistan Bölgesi’nin tarihi ilişkilerine dikkat çeken Fransa’nın Erbil Başkonsolosluğu Ekonomi Bölümü Sorumlusu Muhammed Feyzi, Irak genelinde 35’ten fazla Fransız şirketinin faaliyet yürüttüğünü ve büyük çoğunluğunun Kürdistan Bölgesi’nde bulunduğunu belirtti.

Feyzi K24'e yaptığı açıklamada, Fransa ile Irak arasındaki ticaret hacminin 2017 yılında 250 milyon dolar olduğunu, 2018-2019 yıllarında ise bunun yüzde 70 dolayında artarak 800 milyon dolara ulaştığını, 2020 yılında coronavirüs salgını nedeniyle 400 milyon dolara düştüğünü söyledi.

Feyzi, ülkesinin Irak’taki yatırım hacminin 3 milyar dolar dolayında olduğunu ve yatırımların önemli bir kısmının Kürdistan Bölgesi’nde olduğunu ifade etti.

Otomotiv devi Renault, giyim markası Lacoste, süt ürünleri firması Danone ve süpermarket zinciri Carrefour, bunlardan sadece bazıları. Ayrıca inşaat malzemeleri üreten Lafarge’ın Süleymaniye’de çimento, Erbil’de ise tuğla fabrikası bulunuyor. Bu firmalar yüzlerce kişiyi istihdam ederken, iş gücünün yüzde 90’ını yerelden temin ediyor.

Petrol devi Total da Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde çalışma iznine sahip. Total, Kürdistan Bölgesi’nde 2012’de Sefin ve Beranan bölgelerinde, 2013 yılında da Herir ve Taze’de petrol arama çalışmaları yürüttü.

Fransa, 1991’de uçuşa yasak bölge ilan edilmesinden 2014’te IŞİD savaşına kadar Kürdistan Bölgesi’nin statüsünün korunmasında Erbil’e destek verdi.