image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu Divan Başkanı Umed Sebah, “Bazıları hükümetin çalışmalarını karıştırmak istiyor” dedi. YNK kanadından gelen “siyasi kesimlerin hükümet çalışmalarına müdahale edilmemesi” açıklamalarına karşın; söylemlerle eylemlerin eşleşmediğine vurgu yapan Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu Divan Başkanı Umed Sebah, YNK kanadının eylemlerinde hükümetin çalışmalarına müdahale ederek, şartlar ileri sürerek beyanatlarının tersini yaptıklarını dile getirdi.

YNK'nin Tutumu Tutarsız

YNK’nin tutumuna ilişkin detayları da paylaşan Umed Sebah, Bakanlıklarda ki vazifelendirmelere ilişkin ise, "YNK şimdiye kadar da bu vazifelendirmeler için adaylarını belirlemedi. Adaylar belirlenmediği için de hükümet şimdiye kadar bu vazifelendirmeleri gerçekleştiremedi." sözlerini sarf etti.

Kürdistan'da İnanç ve İfade Özgürlüğü Var

Kürdistan’da siyasi ve ifade özgürlüğünün hükümetçe desteklendiğini ancak suç işlenmesinin özgürlükler kapsamında değinilemeyeceğine vurgu yapan Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu Divan Başkanı Umed Sebah, "Bazı vatandaşların siyasi inançlarından dolayı tutuklandığı söyleniyor. Biz hükümet olarak siyasi görüş ve inançlarından dolayı hiç bir vatandaşımızın tutuklanmasını kabul etmiyoruz ve bunun karşısındayız. Fakat suç işlemiş, bazı toplumsal değerlere hakaret etmiş birilerininde elbette ki gözaltına alınması, soruşturulması gereklidir ve kimse bunun aksini savunmamalıdır."

İddialara Yalanlama

Hükümet Kabinesi’nin Kürdistan’ın Bağdat temsilcisini belirlendiğine dair iddiaların gerçekliği bulunmadığını belirten Sebah, işleyiş hakkında şu bilgileri aktardı:

" Bu doğru değil. Kürdistan Bölgesi'nin Irak temsilciliği 2006'dan beridir bulunmakta ve bu temsilci o dönem bakanlık tarafından vazifelendirildi. Şimdi sadece bu vazifede bulunan temsilci değiştirilerek yerine yeni birisi atandı."