image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükümeti heyetinde yer alan Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil, başkent Bağdat'taki ziyarete ilişkin açıklamada bulundu. Cotyar Adil, Iraklı siyasi taraflar varılan anlaşmanın uygulanması için Bağdat’ta bulunduklarını dile getirdi.

Heyet ile birlikte Bağdat'ta bulunan Sözcü Adil, K24'e yaptığı değerlendirmelerde, kışın verilecek aradan önce 2023 bütçe yasa tasarısının Irak Parlamentosu’nda onaylanması için çaba harcadıklarını belirttti.

"Kürdistan Hükümeti imzalanan anlaşmaya bağlıdır"

Sözcü Adil açıklamalarında, “Yeni hükümetin kurulması için daha önce Iraklı siyasi taraflarla imzalanan anlaşmanın uygulanması için Bağdat’tayız” sözlerine yer verdi.

Hükümet Sözcüsü, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin imzalanan anlaşmaya bağlı olduğunu belirterek, daha önceki hükümetlerin siyasi nedenlerle anlaşma sağlanmadığını kaydetti.

Sözcü Adil, Bağdat'ta mevcut durumun farklı olduğuna dikkat çekerek, “Kürdistan Bölgesi’nin tutumu ve rolü gözardı edilmemeli ve Kürdistan Bölgesi’ne bir eyalet gibi davranılmamalı” ifadesini kullandı.

"Irak'ın huzuru Kürdistan Bölgesi'nin huzuruna bağlıdır"

Açıklamalarında, “Kürdistan Bölgesi’nin teröristler mücadelede, ekonomik istikrar ve birçok konuda önemli bir rolü var” diyen Sözcü Adil, Irak’ın huzurunun Kürdistan Bölgesi’nin huzuruna bağlı olduğunu da belirtti.

Ayrıca açıklamalarının devamında, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü konusuna Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin her zaman ciddiyetle yaklaştığını dile getiren Sözcü Adil, söz konusu siyasi menfaatlerden dolayı bazı sorunların çıkarıldığını ve anlaşmanın uygulanmadığını vurguladı.