image

PeyamaKurd - Nuri el-Maliki'yi kabul eden Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin hiçbir zaman sorunların bir parçası olmayacağını dile getirdi.

Başkent Erbil'i ziyaret eden Eski Irak Başbakanı ve Kanun Devleti Koalisyonu Başkanı Nuri el-Maliki başkanlığındaki Koordinasyon Çerçevesi heyeti, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edildi.

Kürdistan Bölgesi’nin hiçbir zaman sorunların bir parçası olmayacağını kaydedilen görüşmede Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin sorunların çözümüne ve Iraklı taraflar arasında gerçek ortaklığa ulaşılması için yardımcı faktör rolünü sürdüreceğini dile getirdi.

Taraflar yapılan görüşmede, Irak’taki siyasi gelişmelerin yanı sıra 10 Ekim’de yapılan seçimlerin sonuçları ve açıklanan sonuçlara yapılan itirazları değerlendirdi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan görüşmeye dair yapılan açıklamada, tarafların seçim sonuçlarına yönelik itirazlarıyla birlikte ülkenin durumunu göz önünde bulundurmaları ve ülkenin geleceğini düşünerek hareket etmeleri hususunda görüş birliğine vardığı belirtildi.

Görüşmede, sorunların çözümü için ortak bir anlayışa varılması gerektiği kaydedilerek, vatandaşların taleplerine cevap verecek bir hükümetin kurulması için çalışılması ve kurulacak hükümetin ülkenin istikrarını koruması gerektiği vurgulandı.