image

Zerrin EFE

PeyamaKurd - Kürdistan’da yapılacak bağımsızlık referandumu için geri sayım devam ederken, Kürtlerin bağımsızlığı  ve referandum sonrasında bölge haritasındaki olası değişiklikler üzerine açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Kimi ülkeler Kürtlerin kendi kaderlerini tayin hakkına ‘temelde bir hak olarak’ saygı duyarken, kimileri de referanduma zamanlamasının doğru olmadığı ve bölgedeki öncelikli sorunların çözümünü sekteye uğratacağı gerekçesiyle sıcak bakmadıklarını açıklıyor.

Sonuç olarak ulusal birliğini tamamlamış bu devletlerin Kürtlerin bağımsızlığına karşı mesafeli yaklaşımı,  I. Dünya Savaşı'ndan bu yana bağımsızlık arayışında olan ve dört parçaya bölünen Kürtlerin katliamlarla dolu tarihine olan yabancılıklarıyla açıklanabilir.

Bununla birlikte, uluslararası meşruiyetin öneminin bilincinde olan Kürdistan Yönetimi, bu ülkelerin ‘Kürtlerin bağımsızlığı için doğru zaman olmadığı’ görüşüne karşılık, ılımlı bir dille Kürtlerin bağımsızlık hayalini anlatmaya ve onları ikna etmeye çabalıyor.

Kürdistan’ın bağımsızlığını kendi Kürt nüfusları sebebiyle bir tehdit olarak gören Irak, İran, Suriye, Türkiye gibi ülkelerin referanduma karşı düşmanca tavırları, tehditleri de bile anlaşılır…

Sonuçta yüzyıllık statükonun bozulması riskiyle karşı karşıyalar..

Esas mesele ise Kürt halkının kendi kaderini belirleme şansına sahip olduğu böylesi bir tarihsel dönemeçte bağımsızlığı ‘bir tehlike ve tarihsel bir hata’ olarak gören ve engellemeye çalışan Kürtlerin varlığı…

Kürtlerin biricik ütopyasının gerçekleşmesine belki de en yakın durduğumuz bu dönemde, bizi en çok yaralayan, bağımsız bir Kürdistan’da demokratik yönetimin bir parçası olmak yerine Kürdistan’ın kurulmasını engellemeye çalışmayı seçen zihniyettir.

Bağımsızlık karşıtı söylemler referanduma karşı kampanya başlatacak kadar somutlaştı.

Bölgede bağımsızlık için uygun zemin olmadığını iddia eden ‘bir grup siyasetçi, gazeteci ve aktivist’ artık açık bir şekilde referanduma karşı çalışmalarını başlattı.

Bağımsızlığın kayıtsız şartsız desteklenmesini beklediğimiz bu dönemde referandum karşıtı söylemlerin neye hizmet ettiğini ve sonuçlarının neler olabileceğini iyi düşünmek gerekiyor.

Bağımsızlığa karşı durduğunuz yerde kimler var, görüyorsunuzdur.

Sizler Kürdistan hayalinizden vazgeçmiş olabilirsiniz…

Bağımsızlığın bir parçası olmak yerine mevcut statükonun devamından yana olabilir,

Kürt halkına bağımsızlığı hak görmeyebilir,

Kürtlerin inkarına gönlünüz razı olabilir…

‘Kürt aydınları’ olarak tarihsel sorumluluklarınızdan da feragat etmiş olabilirsiniz..

Hadi milyonlarca Kürdün büyük bir coşku ve heyecanla beklediği Bağımsız Kürdistan’a engel olabilecek gücünüz var diyelim..

Yarın bu şansı yitirdiğimizde kendi vicdanınıza verecek cevabınız da var diyelim.