image

PeyamaKurd - Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde son zamanlarda terör örgütü IŞİD’e yönelik saldırıların artması sonrası bölge halkı silahlanmaya karar verdi. 

Özellikle terör örgütü IŞİD’in Germiyan İdaresi sınırları içerisindeki eylemlerinin artması üzerine bölgede yaşayan Kürt siviller silahlanmaya başladı. Konuyla ilgili Kürdistan basınına konuşan Germiyan İdaresi’ne bağlı Zengabad bölgesinde yaşayan Kürt siviller, IŞİD’in saldırılarına karşı canlarını ve mallarını korumak için silahlandıklarını belirtti. 

Kürt halkının yoğun olarak yaşadığı Germiyan’a sınır olup Peşmerge’nin kontrolünde olmayan bölgelerden IŞİD saldırılarının gerçekleştiğini kaydeden Zengabadlılar, Peşmerge’nin bölgeye daha fazla güç göndermesini talep etti. 

Peşmerge Bakanlığı harekete geçti... 

Söz konusu IŞİD çetelerinin saldırılarının Gulale (Celevla), Kuleçu ve Zengabad bölgelerinde artış gösterdiğini kaydeden bölge halkı, kentte yaşayanlardan evlerini terk edenlerin olduğunu, bazılarının da silahlanıp köylerini korumaya başladığını ifade etti. 

Bölgede yaşanan saldırılar ve halkın talepleri sonrası Peşmerge Bakanlığı tarafından verilen talimat doğrultusunda, bölgeye takviye güç gönderildi. 

Bakanlık tarafından bölgeye intikal eden Peşmerge güçleri, IŞİD’in sızma ihtimalinin olduğu yolları kapatma çalışmalarına başlarken, bölgede askeri üs kurma çalışmaları da arttırdı.