image

PeyamaKurd - Kürdistan Hükümeti Bakanlar Kurulu, Halepçe Jenosidi’nin 31’inci yıldönümünde Irak Hükümetinden; ahlaki, yasal ve siyasi sorumluluğunu yerine getirmesini istedi.

Bakanlar Kurulu’ndan, Halepçe Katliamı’yla ilgili yapılan yazılı açıklamada,

“Bugün Irak Baas rejiminin Halepçe’ye kimyasal saldırı düzenlemesinin 31’inci yıldönümü. Katliamda 5 bin masum insan şehit edildi, binlerce kişi de yaralandı. Bugün, katliamdan sağ olarak kurtulanlar bu saldırının psikolojik etkisini yaşamaktadır. Katliam, aynı zamanda binlerce ailenin göç etmesine neden olurken, Kürdistan coğrafyasında da ciddi tahribatlara yol açmıştır” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Halepçe Katliamı’ndan kurtulan insanlara hizmet etmeye devam etmeyi sürdüreceği, Irak hükümetinin de katliamla ilgili ahlaki, yasal ve siyasal görevini üstlenmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklama şöyle devam etti: “Irak Hükümeti’nin Halepçe’ye ve Halepçe halkına karşı ahlaki ve yasal görevini yerine getirmesini, Irak devleti tarafından mağdur edilen bu halka maddi ve manevi tazminat ödenmesini beklemekteyiz. Ayrıca Halepçe’de halkımızın çektiği acılar ve ödediği bedeller direnişimizin sembolüdür. Bu felaket nedeniyle yitirdiğimiz insanlarımız her zaman halkımızın yüreğinde ve vicdanında yaşayacaktır.”