image

PeyamaKurd - Pandemi sürecine yönelik açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında 21 ülkeyle hava ve karadan yapılan seyahatleri askıya alındığını bildirdi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı, yeni bir koronavirüs (Kovid-19) mutasyonunun tespit edilmesinin ve hızla yayıldığının duyurulmasının ardından 21 Avrupa ülkesiyle seyahatlerin askıya alındığı duyurdu.

Yayımlanan açıklamada, söz konusu kararın gece yarısı 00:00’dan itibaren yürürlüğe gireceği belirtilerek şu sözlere yer verildi:

“Iraklı vatandaşların İngiltere, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, İrlanda, Lüksemburg,  Slovakya, İspanya, Brezilya, ABD, Hindistan, Güney Afrika, Avusturalya, Hollanda, Japonya ve Zambiya gibi ülkelere seyahatleri askıya alınmıştı.

Birleşmiş Milletler’de çalışan yabancı misyon ve temsilcilikleri ile diplomatlar ve resmi heyetler dışında yukarıda belirtilen ülke vatandaşlarının gelişi yasaklanmıştır.

Yukarıda belirtilen ülkelerden (Kürdistan Bölgesi ve Irak’a) dönüş yapan vatandaşlar, Sağlık Bakanlığının önlemleri kapsamında 14 gün boyunca karantinaya alınacaktır.

Söz konusu karar 15 Ocak 2021 saat 00:00’dan itibaren yürürlüğe girecektir.”