image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Saman Berzenci ve İçişleri Bakanı Reber Ahmet, yeni tip Koronavirüse (Kovid-19) yönelik basına açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Rebar Ahmet virüs salgınına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bazı kişiler tehlikenin farkında değil başlangıçta atılan adımlar olumlu etkileri vardı, son olarak aldığımız 48 saatlik yasak sağlık ve güvenlik güçlerine durumu değerlendirmeleri için bir fırsat vermek içindi” dedi.

Ahmet şöyle devam etti: “Bütün halktan bize yardımcı olmalarını talep ediyoruz. Bir taziye nedeniyle 14 kişi virüse yakalandı, bu sayının daha da fazla olması konusunda endişelerimiz var. Eğer 48 saatlik çıkma yasağını ilan etmeseydik bir dini merasimden dolayı binlerce kişi virüse yakalanabilirdi.”

Sağlık Bakanı Saman Berzenci ise, “Sağlık çalışanları gizli kahramanlardır. Hükümet adına kendilerine  saygılarımızı sunarız. Sağlık çalışanlarına kolaylıklar yapacağız” diyerek şöyle devam etti:

“Sınırlarda alınan önlemler binlerce kişinin korona virüsten korunmasını sağladı. Halkın sağlığı her şeyden önce geliyor. Şu anda durumun tamamen kontrol altına alındığını söyleyemeyiz. Lütfen evden çıkmayın ve diğer kişilerle temas içerisinde olmayın. Kapınız önüne dahi çıkmayın. Hastaların durumu iyi. Şu anda hastanelerde 140 korona hastalarımız var.”