image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani’nin liderlik ettiği Erbil heyeti Ermenistan’a gerçekleştirdiği ziyarette bugün Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı ofisinden görüşme ile ilgili yapılan açıklamada, taraflar arasında Ermeni ve Kürt toplumu arasındaki dostluğun daha da güçlendirilmesi, bölgesel ve uluslararası konular, Orta Doğu’daki tarihi ve dini kültürel mirasların korunması gibi konuların ele alındığı belirtildi.

Görüşmede Kürdistan Bölgesi ile Ermenistan arasındaki doğrudan uçak seferlerinin başlamasına vurgu yapılırken, Erbil ile Erivan arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin gerekliliği konusunda mutabakata varıldı.

Kubad Talabani, Ermenistan Başbakan Yardımcısı’nın yanı sıra Ermenistan Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile ayrı ayrı görüşerek, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin yollarını ele aldı.

Ayrıca görüşmede Ermenistan’da yaşayan Kürtlerin durumunun ele alındığı görüşmede, Kürdistan Bölgesi’ndeki Ermeni toplumunun durumu da masaya yatırıldı.