image

PeyamaKurd - İran güçlerinin Kürdistan Bölgesi'ndeki saldırı ve bombardımanlarına ilişkin tepkiler devam ediyor. Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, bölgeye yönelik saldırılara ilişkin İran güçlerine tepki gösterdi.

İran’ın Kürdistan Bölgesi toprakları içerisinde düzenlediği drone ve füzeli saldırılara ilişkin açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, "Kürdistan Bölgesi'nin çatışma ve anlaşmazlıkların çözüldüğü bir alan haline gelmemesi" mesajında bulunarak diyalog çağrısı yaptı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun bugün PAK, Komele ve HDK-İ’ye yönelik Erbil, Süleymaniye ve Kerkük’te düzenlediği saldırılara ilişkin Kürdistan Bölgesi Başkanlığı'ndan yazılı bir açıklama geldi.

"Bu tür saldırıların tekrarlanmasını reddediyoruz"

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı yayımladığı açıklamada saldırılar kınanarak şu ifadelere yer verildi:

“İran İslam Devleti’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki sivillere ve bazı hedeflere yönelik bombardımanını kınıyoruz ve bu tür saldırıların tekrarlanmasını reddediyoruz.

Kürdistan Bölgesi’nin ‘kendi sınırları içerisinden hiçbir komşu ülkeye bir güvenlik tehdidine izin vermemesi’ yönündeki politika son derece açıktır. Aynı zamanda Kürdistan Bölgesi kesinlikle çatışma ve anlaşmazlıkların çözüldüğü bir alan haline gelmemelidir.

Şiddet ve silahların sorunları çözmeyeceğini, taraflar arası diyalog ve barışın tüm tarafların çıkarına olduğunu tekrarlıyoruz. Aynı zamanda Irak Federal Hükümeti’ni de toprakları ve ülkeyi savunma görevine davet ediyoruz.”