image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, dün akşam Erbil-Pirmam yoluna yapılan saldırıyı kınayarak, uluslar arası camiaya çağrıda bulundu. Yapılan açıklamada, ciddi adımların atılması gerektiği belirtildi.

Dün akşam saatlerinde Erbil-Pirmam yolunda bomba yüklü drone’la düzenlenen saldırıyı kınayan Kürdistan Bölgesi Başkanlığı yetkilileri, bu tür saldırıların tekrarlanmaması için ciddi adımların atılması gerektiğine vurgu yaptı. Açıklamada, “Bu korkakça terörist saldırıyı kınıyoruz. Bu tür terörist saldırılar Irak’ın güvenliğine ve siyasi sürecine olduğu gibi bölgenin geneline de zarar veriyor. denildi.

Sorumluları ve faillerin arkasındaki güçlerin yargılanması için Kürdistan Bölgesi ve Irak güvenlik güçleri arasındaki işbirliğine destek vurgusu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 “Irak’ın ve genel olarak bölgenin istikrarının sağlanması için bu tür saldırıların tekrarlanmaması konusunda, Irak’ın ilgili taraflarının ve uluslararası toplumun, ciddi adımlar atması gerekir.” diyerek çağrıda bulunuldu.

Saldırı, dün gece Erbil ile Pirmam ilçesi arasındaki yolda yapılmış ve saldırının Irak Hizbullahı tarafından yapıldığı, Kürdistan Güvenlik Konseyi tarafından duyurulmuştu.