image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani, 16 Mart 1988’de Baas rejimi tarafından Halepçe’de kimyasal silahlarla gerçekleştirilen katliamının 34’üncü yıldönümü vesilesi ile bir mesaj yayımladı.

Neçirvan Barzani, yayımladığı mesajda, “Bugün 16 Mart, Halepçe'de şehit düşen 5.000'den fazla şehidi saygı ile anıyor, aziz ruhları önünde saygı ile eğiliyoruz” dedi.

Halepçe’deki Kürtlerin, dönenim Irak rejimi tarafından yasaklı kimyasal silahlarla vahşice gerçekleştirilen tarihin en korkunç suçlarından birinin kurbanı olduğunu vurgulayan Neçirvan Barzani, “Halepçe'de yaşanan kimyasal felaket, tek suçu kendi topraklarında ve gök kubbe altında yaşam, özgürlük ve adalet talep eden bir millete uygulanan zulüm ve katliamın sonsuza dek sembolü olarak kalacaktır. Bölgenin tarihinde ve medeniyetinde büyük rol oynamış, herkese, her zaman dostluk, insanlık, barış ve hoşgörü eli uzatmış bir millet” ifadesini kullandı:

Neçirvan Barzani mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Halepçe kimyasal saldırısı, Kürdistan halkının özgürlük ve zafer için demirden iradesini kırmak isteyen tarihin suçlularının beyhude ve sonuçsuz bir girişimiydi. Ancak hep olduğu gibi, Kürt halkının yaşam, diriliş ve devamlılık iradesini faillerin hayalleri yıktı, hayata, özgürlüğe ve zafere giden yol devam etti.

Bu anma vesilesiyle Irak devletinin yasal görev ve sorumluluklularını daha fazla ertelemeden yerine getirmeye, Halepçe'ye her alanda daha fazla hizmet sunmaya, şehitlerin aileleri ve yakınlarını, hala hayatta olan mağdurları tazmin etmeye, Halepçe’nin il statüsü için atılan adımları tamamlamaya, bu şekilde az da olsa acılarını hafifletmeye çağırıyoruz.

Aynı zamanda, uluslararası toplum ve uygar dünyayı, Halepçe trajedisinin dünyanın başka hiç bir bir yerinde tekrarlanmasını önlemek, kitle imha silahlarının ve bunların üretiminin nihai olarak ortadan kaldırılmasını sağlamak, kullanımını yasaklamak için sürekli bir çaba içerisinde olmaya çağırıyoruz.

Bu vesile ile bir kez daha tekrar ediyoruz; Halepçe ve tüm Kürdistan şehitlerinin ruhuna ve hatırasına karşı en anlamlı sadakat ve saygı, Kürdistan'ın tüm güç, parti ve bileşenlerinin birliği ve beraberliğinden, Kürdistan Bölgesi'nin tüm anayasal haklarını elde etmek için birlikte çalışmasından, federalizm ve Kürdistan Bölgesi'nin anayasal statüsünün korunmasından, tüm tarafların tarihin deneyimlerinden ders alarak daha iyi bir gelecek için rehber etmesinden geçer.”

Başbakan: Irak hükümeti ahlaki sorumluğunu yerine getirmeli!

Başbakan Mesrur Barzani de yayımladığı mesajında Irak hükümetinin, Halepçe Katliamı ile Kürdistan halkına karşı işlenen tüm soykırımların şehit ailelerine, yaralılarına ve zarar görenlerine tazminat ödenmesi konusundaki ahlaki sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Başbakan mesajında, Halepçe’nin önemli bir aydınlanma merkezi ve birçok şair, yazar, bilim insanı ile ünlü ismin yurdu olduğunu ifade ederek, bu kentin Kürdistanlıların kalbinde ve zihninde önemli bir yeri olduğunu, Kürdistan halkının, meşru haklarına ulaşma yolunda verdiği bedelleri en belirgin sembollerinin biri olduğunu vurguladı.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin de Halepçe’nin vilayet statüsünün gerektirdiği kurumsallığı da sağlayacağını kaydedenMesrur Barzani, Halepçe’nin yıllar önce Kürdistan Bölgesi Hükümeti tarafından vilayet statüsüne alındığını ancak federal hükümetin vilayet muamelesi yapmadığını, bunun da sorunlara yol açtığını, yetkililerden bir an önce işlemlerin tamamlanarak daha fazla ihmalkarlığa devam edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan Mesrur Barzani mesajının sonunda şu ifadelere yer verdi:

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti kendini Halepçe şehitleri ile tüm Kürdistan şehitlerine karşı borçlu görmektedir. Hükümetin öncelikli görevi Halepçe’ye ve sevgili sakinlerine layık oldukları hizmeti sunmaktır.

Dualarımız Halepçe şehitleri ve tür Kürdistan şehitlerinin aziz ruhlarına…”