image

PeyamaKurd - Irak ile sorunların çözümü için Bağdat’ta bulunan Kürdistan Bölgesi heyetinin, Irak hükümetinden gelen petrolün tamamının teslim edilmesine ilişkin öneriyi reddettiği iddia edildi.

K24’ün konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Bağdat’taki Kürdistan Bölgesi Hükümet heyetinin, Bağdat’ta petrol konusunda getirdiği öneriyi kabul ettiğine dair iddiaların doğru olmadığını, Irak Hükümetinin önerisinin Anayasaya aykırı olduğu için reddettiğini belirtti.

Öte yandan önceki günlerde, Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Irak hükümetinin petrol konusundaki önerisini reddettiklerini açıklamıştı.

Kürdistan Bölgesi daha önce de Irak hükümetine, 250 bin varil petrolün gelirinin teslim edilmesine ilişkin varılan anlaşmaya bağlı kalacağını bildirmişti.

Irak’ın merkezi değil federal bir devlet olduğunu hatırlatan Kürdistan Bölgesi hükümeti, “Irak, merkezi değil federal bir devlettir. Iraklıların oylarıyla kabul edilen Anayasaya göre Kürdistan Bölgesi’nin petrolünü satma hakkı bulunmaktadır” ifadesini kullanmıştı.