image

PeyamKurd - Kürdistan’daki şirketleri İranlı şirketler ile iş yapmamaları konusunda uyarıda bulunan ABD, yaptırım listesini sundu.

ABD’nin kendilerine Kürdistan Bölgesi’ndeki İranlı tüccar ve şirketlerle iş yapmamaları konusunda uyardığını ifade eden Kürdistan Sanayi ve Ticaret Odaları Yönetim Kurulu Üyesi Baqî Mihemed Hadî, ABD Erbil Başkonsolusu’nun Kürdistan Sanayi ve Ticaret Odaları ile yaptığı bir toplantıda isimleri ABD’nin yaptırım listesinde olan İranlı tüccar ve şirketlerle iş yapılmaması konusunda Kürdistanlı iş insanlarını uyardığını ifade etti.

ABD’li yetkililerin yaptırım listesinde olmayan tüccar ve iş insanları ile sadece dinar üzerinde ticaret yapılması tumen ve doların kullanılmaması gerektiği konusunda telkinde bulunduklarını dile getiren Baqî Mihemed Hadî, İran’ın Bandar Abbas Limanı’nı gibi dünyaya açılan limanlara mal göndermemeleri gerektiğini belirtti.

Baqî Mihemed Hadî açıklamasında, “Bu yüzden Kürdistan’a gelen mallarımızı Türkiye’nin Mersin Limanı üzerinden getirmeye mecbur kaldık. Bu da bizim için büyük maliyet demek” değerlendirmesinde bulundu.