image

PeyamaKurd - Almanya’nın Peşmerge’ye yönelik eğitim faaliyetiyle ilgili kararını değerlendiren Bapir Kamela, “Son birkaç yılın deneyimi, Peşmerge Güçleri’nin müttefikleriyle çalışmasının tek tarafın çıkarına olmadığını göstermiştir” ifadesini kullandı. 

Washington ve Tahran arasında yaşanan gerilim nedeniyle Irak’taki faaliyetlerini durduran Almanya, Peşmerge’ye yönelik eğitim faaliyetlerine yeniden başlamıştı. 

Kürdistan basınına açıklamada bulunan Serdem Fraksiyonu Başkanı Bapir Kamela, Uluslararası Koalisyon’un Kürdistan Bölgesi’yle birlikte hareket etmesi için siyasi konjonktürün uygun olduğunu dile getirdi. 

“Koalisyonun, Irak güçleri ile çalışması beklenmiyor” 

Peşmerge eğitimlerine değinen Kamela, “Son birkaç yılın deneyimi, Peşmerge Güçleri’nin müttefikleriyle çalışmasının tek tarafın çıkarına olmadığını göstermiştir. Bu, her iki tarafın da çıkarınadır” sözlerine yer verdi. 

Öte yandan açıklamada bulunan Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Üyesi Nasır Herki ise, şu an için Uluslararası Koalisyon’un Irak güçleriyle çalışmasının beklenmediğini belirtti.